Szlak Elektrowni Wodnych na rzece Raduni

Unikalny w Polsce kajakowy Szlak Elektrowni Wodnych znajduje się na rzece Raduni między Straszynem a Pruszczem Gdańskim. Na odcinku około siedmiu kilometrów turysta podziwiać może cztery zabytkowe i czynne do dzisiaj elektrownie wodne z początku XX wieku. Szlak rozpoczyna się w Straszynie w pobliżu Obwodnicy Trójmiejskiej. Po drodze przepływa się na zmianę przez wartkie i szybkie odcinki rzeki oraz jeziora zaporowe przy elektrowniach wodnych. Pokona – nie odcinka ze Straszyna do Pruszcza Gdańskiego zajmuje dwie godziny. Trasa ta jest wyjątkowo ciekawa ze względu na położone przy niej elektrownie, malownicze krajobrazy, możliwość relaksu w otoczeniu przyrody. W Pruszczu Gdańskim, w pobliżu tworzonej Faktorii Bursztynowej i Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego, istnieje możliwość zakończenia spływu lub jego kontynuacji Radunią, a następnie Motławą, w kierunku Gdańska. Droga do Gdańska wiedzie przez miasto Pruszcz Gdański, dzielnice Gdańska – Święty Wojciech i Olszynkę, a następnie przez Kamienną Śluzę, Opływ Motławy i Starą Motławę do historycznego centrum Gdańska. Spływ można zakończyć w przystani klubu kajakowego PTTK „Żabi Kruk”. Dolny odcinek Raduni został zagospodarowany i udostępniony turystom w roku 2009 przez gminę i miasto Pruszcz Gdański. Inwestycję zrealizowano dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej.

Kajakowy Szlak Elektrowni Wodnych prowadzi przez następujące elektrownie: EW Straszyn, wybudowana w 1910 roku, o mocy 2 411 kW i spadzie 13,80 metra EW Prędzieszyn, wybudowana w 1937 roku, o mocy 872 kW i spadzie 4,50 metra EW Kuźnice, wybudowana w 1934 roku, o mocy 781 kW i spadzie 4,21 metra EW Juszkowo, wybudowana w 1937 roku, o mocy 250 kW i spadzie 4,25 metra EW Pruszcz II, wybudowana w 2005 roku, o mocy 250 kW i spadzie 5,56

 

Radunia to jedna z najbardziej pracowitych rzek w Polsce. Znajdują się na niej liczne elektrownie wodne, które produkują prąd na potrzeby Gdańska i okolic. Obiekty hydrotechniczne z początku XX wieku to unikalny kompleks zabytków techniki. Chcąc zobaczyć je wybraliśmy się na wycieczkę rowerową szlakiem „elektrowni wodnych na Raduni”.

Radunia, zaraz obok Słupi, to jedna z polskich rzek, która w tak dużym stopniu została zagospodarowana do wytwarzania energii elektrycznej. Elektrownie wodne tworzą unikatowy kompleks zwany Kaskadą Raduni, bardzo ciekawy ze względu na malownicze położenie wśród wzgórz morenowych oraz oryginalną architekturę elektrowni – najstarszych tego typu obiektów przemysłowych na Pomorzu. Urządzenia te wciąż są używane do wytwarzania energii elektrycznej, która zasila okoliczne tereny. Dzieje wykorzystania energii wodnej na Raduni sięgają XIV wieku, kiedy to Krzyżacy zbudowali rozpoczynający się w Pruszczu Gdańskim kanał o długości 13 km, który wodami rzeki Raduni napędzał koła gdańskich młynów. Następnie na wszystkich pomorskich rzekach powstawało wiele siłowni napędzających tartaki, wytwórnie papieru i młyny.